Heb jij een bv en bezit je minimaal 5% van de aandelen? Dan ben je een DGA en daarmee ook personeel van je eigen bedrijf. De loonkosten die je maakt zijn dan ook kosten voor je bedrijf.
Om loonkosten te kunnen boeken geef je eerst bij Instellingen| Bedrijfsgegevens aan dat je personeel hebt. Jortt voegt nu automatisch de categorieën toe die je nodig hebt om loonboekingen te maken.
Ben je een boekhouder? Lees deze instructies eerst goed door, voordat je lonen gaat verwerken in Jortt. Alle categorieën die nodig zijn voor het verwerken van lonen staan al standaard in Jortt.
Maak jij je DGA loonstrook met Jortt? Lees dan Hoe maak ik een DGA loonstrook. Laat jij je loonstrook maken door een salarisverwerker, volg dan onderstaande stappen.
Elke maand ontvang je van het bedrijf dat voor jou de loonadministratie doet, een loonstrook én een overzicht van de (te betalen) loonkosten. Dit overzicht heet een loonjournaalpost. De bedragen die op dit overzicht staan neem je over in Jortt. Je loonstrook gebruik je hier niet voor.
Je moet als DGA rekening houden met de Gebruikelijkloonregeling.
Werk je met Employes dan kun je de loonstroken van je personeel via de koppeling in Jortt importeren en via Jortt automatisch verwerken in je boekhouding. Je hoeft dan zelf geen loonboekingen te maken. Deze koppeling is gratis wanneer je een betaald abonnement hebt bij Jortt en Employes.
De volgorde van de categorieën op het overzicht van de loonadministratie kan afwijken van wat je in de loonboeking in Jortt ziet. Staan er grootboekrekeningen in je loonjournaalpost? Nummers van 0 tot en met 3999 zijn balansboekingen, nummers van 4000 tot en met 9999 zijn kosten- en opbrengstenboekingen. Je kunt ook naar de omschrijving kijken.
Wil je meer lezen over loonboekingen, lees Loonboeking maken.
Je boekt het betaalde netto salaris als Balans en Nettoloon:
Maak je hier een eigen regel voor aan, dan boekt de Boekhoudbot dit elke maand automatisch voor je.
Je boekt de betaalde loonbelasting (loonheffing) als Balans en Sociale lasten/ loonbelasting:
Als je het betalingskenmerk in de omschrijving van de betaling zet, dan boekt de Boekhoudbot de betaalde loonbelasting automatisch op de juiste categorie.
Heb jij een pensioenregeling voor de DGA afgesloten? Geef dit door aan de loonadministratie. De kosten voor jouw bedrijf worden dan verwerkt in de loonjournaalpost.
De betaling aan het pensioenfonds of de pensioenverzekeraar boek je als volgt:
Betaal jij een onbelaste vergoering uit aan de DGA en heb je dit via de loonadministratie doorgegeven? Het bedrag van de te betalen onkosten is dan onderdeel van het uitbetaalde netto loon. Je hoeft hier geen aanvullende boekingen voor te maken.
Krijgt de DGA vakantiegeld, dan zijn dit kosten voor jouw bedrijf. In de loonjournaalpost (het maandelijkse overzicht dat je van je salarisverwerker ontvangt) zijn deze kosten al verwerkt. Je hoeft hier geen aanvullende boekingen voor te maken.
De kosten voor het vakantiegeld worden verdeeld over de periode waarin het wordt opgebouwd. Dit betekent dat maandelijks 1/12 deel van het totaalbedrag als kosten in je winst-en-verliesrekening komt te staan.
Daarnaast wordt maandelijks 1/12 deel van het totaalbedrag als schuld op de balans gezet onder Balans | Vakantiegeld. Je hebt namelijk een schuld aan de DGA. Wordt het vakantiegeld uitgekeerd, dan wordt dit verwerkt in de loonjournaalpost.
Krijgt de DGA een 13e maand of eindejaarsuitkering, dan zijn dit kosten voor jouw bedrijf. In de loonjournaalpost (het maandelijkse overzicht dat je van je salarisverwerker ontvangt) zijn deze kosten al verwerkt. Je hoeft hier geen aanvullende boekingen voor te maken.
De kosten voor een 13e maand worden verdeeld over het gehele jaar. Dit betekent dat maandelijks 1/12 deel van het totaalbedrag als kosten in je winst-en-verliesrekening komt te staan.
Daarnaast wordt maandelijks 1/12 deel van het totaalbedrag als schuld op de balans gezet onder Balans | 13e maand / eindejaarsuitkering. Je hebt namelijk een schuld aan de DGA. Wordt de 13e maand uitgekeerd, dan wordt dit verwerkt in de loonjournaalpost.
Wil je meer weten over hoe je je loonadministratie kunt doen, lees dan Salarisadministratie in je boekhouding.
Heb je de boekhouding tot en met augustus 2023 helemaal bijgewerkt? Dan kun je vanaf september 2023 op de vernieuwde manier je loonboekingen maken. Je hoeft je oude boekingen niet aan te passen.
Wil je de boekingen blijven maken zoals je altijd al deed? Lees dan DGA salaris zonder loonstrook.
Wil je met terugwerkende kracht tot januari 2023 de lonen op de vernieuwde manier boeken, dan doe je dit als volgt:
Dit doe je voor alle maanden in 2023.
De loonbelasting werd tot en met augustus 2023 door de Boekhoudbot op Kosten | Sociale lasten / Loonbelasting geboekt. Met ingang van september 2023 boekt de Boekhoudbot de betaalde loonbelasting op Balans | Sociale lasten / Loonbelasting.
Je past de gemaakte boekingen als volgt aan:
Jortt verwerkt de gewijzigde boekingen in de administratie.
Je hebt het nettoloon tot nu toe geboekt op Kosten | Lonen en past dit aan naar Balans | Nettoloon. Het aanpassen doe je als volgt:
Jortt verwerkt de gewijzigde boekingen in de administratie.